SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for free



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


niedziela, 2 listopada 2008

Bisping

Bisping h. własnego, vel Biszping, Bispink, Biszpink, używają przydomku von Gallen. 

Bispingowie zamieszkiwali powiat starodubowski. Podpisali elekcję Jana III w 1674 r., pisali się z woj. smoleńskim i mińskim na elekcję Augusta II w 1697 r. Aleksandra z Bispingów Święczynowa i Józefa z Bispingów Wojczyńska założyły w XIX wieku Ordynację Massalańską dla Bispinków na Litwie.

Przywilej cesarza Rudolfa II z 1609, poświadczający że przodkowie Jana Bispinga, który pierwszy z tej rodziny przeniósł się na Litwę i tam osiadł, pochodzą ze starożytnej szlacheckiej rodziny i piastowali różne urzędy w m. Monasteryjskiem, tak herb tej rodziny opisuje: "na tarczy w połowie ściętej, w dolnym polu błękitnym, gwiazda ośmiopromienna złota, w górnym białym trzy winne grona, każde z nich ozdobione trzema zielonymi liśćmi; w szczycie hełmu ozdobionego piórami strusimi, w pośrodku błękitnym, a z boków białymi, na których skręcona wstęga tychże kolorów, dwa skrzydła błękitne, w pośrodku których nad wstęgą trzy winne grona, a pod nią gwiazda, jak na tarczy".

Genealogia
(osób: 44)


• JÓZEF Bisping h. wł. (1845-1897), s. Kamila i Leontyny Wołłowicz h. Bogoria, właściciel dóbr Strubnica na Litwie (Kos.); ż. (1878) Helena Hołyńska h. Klamry (1860-1944), c. Waleriana i Eweliny Broel-Plater h. wł.; dzieci: Jan Bisping (ur. 1880).


• NATALIA Bisping, Biszpink h. wł. (1801-1888), c. Piotra i Józefy Kickiej, malarka, kolekcjonerka; utrzymywała kontakty ze światem artystyczno-literackim i działaczami politycznymi; autorka rozpraw archeologicznych i „Pamiętników” (wyd. 1972); zm. Warszawa, poch. Cm. Powązkowski, kw. 32-I-30 (Cm. Pow.); m. Ludwik Kicki (1791-1831), generał wojsk polskich, uczestnik powstania 1830/31; poległ pod Ostrołęką. 


Źródła: Bon. t. 1/272-273; Dw. Teki; Kos.; Nies.; Urus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz