SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for freeMateriały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary

edycja 26ta - Listopad / November 2012

blisko 3000 stron — nearly 3000 pages
356 rodzin — 356 families
ponad 40 000 biogramów — over 40 000 short biographies
pobierz / download

czwartek, 21 sierpnia 2008

Orzelski

Orzelski h. Dryja, ród senatorski, osiadły w Wielkopolsce; z nich 1 kasztelan 1601 — 1612.

• ŚWIĘTOSŁAW Orzelski, marszałek izby poselskiej w 1582 r.
• JAN Orzelski, kasztelan rogoziński 1601-1612; ż. Elżbieta z Więcborga Zebrzydowska.
 

Źródła: Kos. I; Urus.; Żych. I 69. 

Orzelski h. własnego, naturalna córka króla pol. Augusta II, otrzymała od niego tytuł hrabiowski z nazwiskiem Orzelska (następnie była żoną księcia Ludwika Holsztein Beck).
ANNA Karolina Orzelska, także Anna Katarzyna Orzelska (1707 — 27 IX 1769, Awinion), córka naturalna Augusta II Mocnego, hrabina, skandalistka, uważana za jedną z piękniejszych kobiet doby baroku.
August II poznał w 1706 roku w Warszawie Henriettę Renard-Duval, mieszczkę, córkę handlarza winem. Rezultatem związku były narodziny Anny Karoliny, o których ojciec dziecka dowiedział się po pół roku. Nie wykazywał on zainteresowania losem córki aż do 1723 roku, kiedy została ona przedstawiona królowi. 19 września 1724 roku otrzymała nazwisko Orzelska, została również oficjalnie uznana za królewską córkę z przyznaniem tytułu hrabiny Orzelskiej.

 

Źródła: Kos. I; Wikipedia.

2 komentarze:

  1. szukam powiazania adama orzelskiego z rodzina orzelskich orzelski adam ur prawdopodobnie 1867mial za zone jozefe orzelska mzd rybarczyk posiadali tytul szlachecki jozefa zyla 93 lata zm 1951/2 pochowana jest w klobce zach.pom.adam w smilowicach jaki jest ich zwiazek z innymi orzelskimi podanymi w roznych zrodlach

    OdpowiedzUsuń
  2. Zarówno Jan jak i Świętosław (bracia) pisali się z Bożejewic (patrz ich dzieła). Orzelski pochodzi od Orla (koło Mroczy) gdzie osiedlił się Sławbór Bożejewski z Bożejewic, który od nazwy swoich dóbr zaczął się nazywać Orzelski. Stąd herb Dryja pozostał po Bożejewskich. Jan Orzelski był również starostą kościańskim, gdzie zmarła jego pierwsza żona Anna Strykowska (epitafium w kościele farnym). Jan jest pochowany w Runowie Krajeńskim.PO

    OdpowiedzUsuń