SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for free



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


środa, 29 października 2008

Błoński

Błoński h. Bibersztein (in. Biberstein), w Małopolsce; z nich 1 kasztelan 1762 — 1765.
W
zięli nazwisko od wsi Błonie w powiecie pilznieńskim. W drugiej połowie XV-go wieku wieś Błonie i Lubczę posiadali Jan Błoński herbu Bibersztein i jego współherbownik Kazimirski.
W XVI i XVII stuleciu rodzina ta posiadała Błonie, Kazimierzę Małą, Luboczę, Lubień i Lubinkę, a także Łukianowice k/ Wojnicza, Borowę, Dzierżenin, Podbrzeże, Janowice, Faściszowę, Wróblewice i Lucławice. Podpisali elekcje: Władysława IV w 1632, Jana III w 1674 z województwem sandomierskim, Augusta II w 1697 z województwem ruskim. Dowiedli pochodzenia szlacheckiego w Galicji w sądzie grodzkim sanockim 1782, w sądzie grodzkim lwowskim 1782, w sądzie grodzkim i ziemskim przemyskim 1782, w sądzie grodzkim bieckim 1782, w wydziale Stanów we Lwowie 1787.

• BOGUSŁAW Błoński, podstoli sanocki 1746 r., podczaszy 1750 r., stolnik 1758 roku; z tego ostatniego urzędu zrezygnował 1762 r. i został kasztelanem sanockim.

• MIKOŁAJ z Lucławic Błoński, zagorzały arianin, utracił tę wieś w 1668 r., jednak wróciła do rodziny przed 1685 r. Jego synem był chyba Samuel (zm. 1694 r.), który powrócił do kościoła katolickiego.

Źródła: Bon. I 291-292; Kos. I.

Błoński h. Nałęcz, ze wsi Błonie w ziemi drohickiej, gdzie dziedziczyli już w XV wieku. Posiadali tam m.in. dobra Zochy, Borowe i Skłody, a także części w Błoniach Małych w 1786 r.
Podpisali elekcję Augusta II z województwem podlaskim.
 

Źródło: Bon. I 292-293.

2 komentarze:

  1. Nazywam sie Malgorzata Blonska i wiem od mojej babci ze pochodzimy z rodu Blonskich herbu Nalecz (tyle zapamietalam jako mala dziewczynka).
    Pragnelabym sie dowiedziec dalszych losow moich przodkow,
    Wiem ze przed II wojna swiatowa mieszkali w Tarnopolu i mieli posiadlosci na wsi Filipkowce.
    Dziadek byl inspektorem szkolnym w Tarnopolu i zostal wywieziony i umeczony w sybirskim wiezieniu za szerzenie kultury polskiej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Błońscy z Błonia w Ziemi Drohickiej(moi przodkowie w linii żeńskiej) od zawsze byli herbu Lubicz, niektórzy Ślepowron lub obu jednocześnie z uwagi na koligację. Ale kilku nie znając herbu pierwotnego wylegitymowało się u zaborcy nie wiedzieć czemu z Nałęczem. Stąd ten powtarzany kocopał o Nałęczu.

    OdpowiedzUsuń