SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for free



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


czwartek, 30 października 2008

środa, 29 października 2008

Błędostowski

Błędostowski h. Nałęcz, vel Będostowski, Bendostowski, Bandostowski, Benastowski, Banastowski, wyszli z Błędostowa (dawniej Będostowa), leżącego w parafii Smogorzewo, w dawnym pow. zakroczymskim. Członkowie tej rodziny wystepujący w Wielkopolsce, używali najczęściej formy nazwiska Banastowski, zniekształconej i brzmiącej niemal sztucznie.
Jeden z nich był podstarostą i poborcą w ziemi różańskiej 1608-1618.
Podpisali elekcję Jana III w 1674 r. z ziemią różańską. Byli właścicielami m. in. dóbr Smogorzew w pow. zakroczymskim 1628 i Czerwonka w z. różańskiej ok. 1660/1740.
Nowsze badania zdają się wskazywać, iż z tegoż Błędostowa wywodziły się rodziny używające herbów: Junosza i Ostoja.

Błędowski

Błędowski h. Nałęcz, rodzina mazowiecka, w ziemi zakroczymskiej. 

Błocki

Błocki h. Leliwa, vel Śnieżko-Błocki, według Bonieckiego, mieli wziąć nazwisko od wsi Błocko, w dawnym pow. kościańskim. 

Błoński

Błoński h. Bibersztein (in. Biberstein), (in. Biberstein), senatorska rodzina małopolska, z której jeden kasztelan w latach 1762 — 1765.

Błotnicki

Błotnicki h. Doliwa, w dawnym woj. sandomierskim, pisali się „z Błotnicy”. Są jednego pochodzenia z Dzikami oraz Paskami herbu Doliwa, ale także z Bienieckimi, Gozdzkimi, Guzowskimi, Kadłubskimi i Smoleńskimi tegoż herbu (Krzep.).

Błudnicki

Leliwa
   Topacz

Błudnicki h. Leliwa, z Błudnik w ziemi halickiej 1497 roku. Dziedziczyli na Błudnikach, Pokoszowcach, Komarowie i Bereznicy w ziemi halickiej 1578 r.

wtorek, 28 października 2008

Bobbe

Bobbe h. Wieniawa, vel Bobe, w Wielkopolsce, w woj. poznańskim, gdzie posiadali dobra Taczały 1797 r. Udowodnili pochodzenie szlacheckie w Królestwie Kongresowym 1837 r.

Bobaszyński

Bobaszyński h. Sas, w województwie witebskim, pochodzą od Jana Janowicza Bobaszyńskiego, właściciela Sobolewszczyzny i Tołoczyńska w 1649 r.
 

Źródło: Bon. I 298.

Bobicki

Bobicki, w XVII i XVIII wieku są w ziemi czerskiej. Podpisali elekcję Augusta II-go z ziemią czerską.
 

Źródło: Bon. I 299-300.

niedziela, 26 października 2008

Bobiński

Bobiński h. Leliwa odm. (in. Dekaloga), vel Bobieński, na Mazowszu. Zdaniem dawnych heraldyków, którzy nie znają innych Bobińskich, rodzina ta wyszła ze wsi Bobino Wielkie i Bobino Grzybki w ziemi ciechanowskiej, parafia Płoniawy, obecnie pow. Maków Mazowiecki. Już

Bobola

Bobola h. Leliwa, stara i słynąca z religijności, rodzina małopolska, prawdopodobnie pochodzenia czeskiego i jak się zdaje, wymarła jeszcze w XVII wieku.

Bobolecki

Bobolecki h. Łodzia, rodzina wielkopolska, wzmiankowana w aktach poznańskich 1397 r. Pisali się „z Bobolczyna”.

Bobrkowski

Bobrkowski h. Doliwa, z Bobrku w ziemi czerskiej, stanowią jeden dom z Ninkowskimi z Ninkowa, z powiatu radomskiego. Długosz wzmiankuje, że Paweł Suski herbu Doliwa, był właścicielem Ninkowa w połowie XV-go wieku. Tenże sam Paweł Suski był właścicielem Bobrku w 1470 r., a jego

sobota, 25 października 2008

piątek, 24 października 2008

Bóbr

Bóbr h. Gryf, ze wsi Bobry w ziemi ciechanowskiej, parafia Krzynowłoga Wielka, obecnie pow. Przasnysz. Niektórzy z nich nosili przydomki, jak np. Bóbr–Niski.

czwartek, 23 października 2008

Bóbr-Piotrowicki

Bóbr-Piotrowicki h. Pilawa, na Wołyniu i Litwie; w województwie brzeskim-litewskim 1671 r.

KAJETAN Bóbr-Piotrowicki (ok. 1750-po 1789), szambelan Stanisława Augusta, kawaler orderu Św. Stanisława 1789 roku.
 

Źródła: Bon. I 308-309.

Bobrownicki

Bobrownicki h. Doliwa, pisali się „z Bobrownik”. Ich gniazdem jest wieś Bobrowniki, w pow. chęcińskim, parafia Stanowiska. 

Bocheński

Bocheński h. Rawicz (odm.), vel Bochyński, pisali się „z Bocheńca”, a nazwisko wzięli od wsi Bocheniec, w pow. rypińskim.

Bock

herb Bock


herb Kozioł (Kozieł)


Bock h. własnego (in. Bock) oraz h. Kozioł (Kozieł), vel Bok, rodzina inflancka, otrzymali szlachectwo w Polsce 1600 r. 

Tomasz Bock, za wojenne zasługi otrzymał od Zygmunta III-go 10 III 1600 r. szlachectwo polskie (Vol. Leg.). Otrzymał prawem lennym dobra Harde Moiza, których część leży w pow. lemburskim, część zaś w pow. zygwoldzkim w Inflantach 7 I 1588 r. Wcześniej Stefan Batory przyznał Bockowi pewne posiadłości w okolicy Dorpatu, należące ongiś do jego ojca, i nadał za zasługi w wyprawach moskiewskich Perper Moizę, w pow. kremońskim, także prawem lennym. Bock z pewnych przyczyn nie mógł dóbr tych objąć, dlatego nadano mu Harde Moizę. J. Zamoyski świadczył, iż bronił on Krakowa przed arcyks. Maksymilianem, jeszcze przed przybyciem króla (Metr. Kor.).

Bockowie herbu własnego (Kozioł), otrzymali potwierdzenie szlachectwa na sejmie 1773 r. Udowodnili pochodzenie swoje szlacheckie w Królestwie Kongresowym w latach 1836-1862, zostali zapisani do ksiąg szlachty ówczesnej guberni radomskiej, oddział kielecki.

Herb Bock — na tarczy dwudzielnej w polu pierwszym czerwonym, zielone winne grono w dwoma listkami, w drugiem błękitnem takież dwa winne grona, jedno nad drugim. W szczycie hełmu pół czarnego kozła (Balt. Wap.).

To samo nazwisko nosiła rodzina patrycjuszy gdańskich w XV i XVI wieku. Z nich: Jerzy Bock, burmistrz 1484 r., burgrabia królewski w Gdańsku 1488 r. Bockowie zamieszkiwali także na Śląsku. Jerzy (zm. 1690), duchowny ewangelicki, pastor, kaznodzieja i pisarz religijny na Śląsku. 


• TEKLA Bock h. wł. (ok. 1775-po 1806), c. Fryderyka i Marianny Batowskiej; zamieszkała we wsi Kidów 1802-1806, obecnie pow. Zawiercie; w aktach także: Bok, de Bok, de Boki (Bon.; MK Kidów); m. (ok. 1800) Jakub Dembiński h. Nieczuja (ok. 1770-po 1806), wnuk Marcina i Anny Wodzińskiej z Wodzinka; stryj jego Felicjan Dembiński, w 1800 r. ustąpił spadku po babce Wodzińskiej, bratankowi Jakubowi (niewiadomo po którym bracie) i żonie jego, Tekli de Boki (Prot. Crac.; Zap. Ziems. Krak.; Perp. Crac.); dzieci: Julia (ur. 2 XI 1802 Kidów), Filip Jakub (ur. 1 V 1803 Kidów), Kajetan (ur. 16 VIII 1804 Kidów), Ignacy (ur. 3 VIII 1806 Kidów) – Dembińscy.


• WOJCIECH Ferariusz Fryderyk Bock h. wł. (ok. 1770-po 1815), s. Fryderyka i Marianny Batowskiej; w aktach także: Wojciech Bok, de Bok; jego syn wylegitymował się ze szlachectwa Królestwie Kongresowym 1850 r. z herbem Kozioł, został zapisany do ksiąg szlachty ówczesnej guberni radomskiej, oddział kielecki (Bon.; Urus.; Sęcz.); ż. (29 II 1808 Niegowonice) Marianna Grabiańska (ok. 1780-po 1815); w aktach także: de Grabiańska; ślub w parafii Niegowonice, obecnie pow. Zawiercie, miejscowość: Niegowonice (MK Niegowonice); dzieci: Wincenty, Paulina, Adam.


Źródła: Bon. t. 1/316; Dw. Gen.; Dw. Teki; Metr. Kor.; Urus. t. 1/257; T. Gajl, Herbarz polski online: Bock, Kozieł.

Boczarski

Boczarski h. Dębno, vel Bociarski, w woj. brzeskim kujawskim, skąd przenosili się do innych województw, m.in. do woj. kijowskiego.

Boczkowski

Boczkowski h. Dąbrowa, ze wsi Boczki, w ziemi wiskiej, powiatu wąsoskiego, gdzie dziedziczyli na początku XVI stulecia.

niedziela, 19 października 2008

Boczowski

Boczowski h. Drużyna, rodzina małopolska, z Boczowa w ziemi krakowskiej; dziedzice Grabi, Gdowa, Rybia, Wieruszyc, Ubrzeża, Lubomierza, Zbigniewa, Brzozowej i innych wsi w latach 1361 — 1382; ich gałęzią są Lubomirscy.
Źródło: Bon. I 319.

czwartek, 16 października 2008

Boduszyński

Boduszyński h. Boduła, rodzina zapewne mazowiecka, osiedlona także w Małopolsce – w pow. opoczyńskim w XVIII wieku, a w woj. lubelskim w XIX w. 

Bodurkiewicz

Bodurkiewicz h. Kościesza, vel Bodurkowicz, szlachta siewierska, pochodząca z mieszczan krakowskich. 

Bogdanowicz

Bogdanowicz h. Bogdanowicz (I) (in. Bohdanowicz I, herb własny), vel Bohdanowicz, Bochdanowicz, stara rodzina ormiańska, na Rusi Czerwonej. 

Bogdaszewski

Bogdaszewski h. Jastrzębiec, w ziemi czerskiej 1765 r.  

Źródło: Bon. I 332.

wtorek, 14 października 2008

Bogumił

Bogumił h. Starykoń, na Mazowszu; wyszli z Bogumił-Czernic w ziemi łomżyńskiej. Jan z Bogumił, wspominany w aktach wiskich w latach 1486 — 1495 r.
Źródło: Bon. I 343.

Bogurski

Bogurski h. Ogończyk, vel Bogórski, Bogorski, rodzina mazowiecka, z Bogurzyna (Kościelnego) i Bogurzynka, w dawnym pow. szreńskim, woj. płockim. Pisali się także z Kościelca, są więc pewnie jednego pochodzenia z Kościeleckimi herbu Ogończyk.

wtorek, 7 października 2008

Bogusławski

Bogusławski h. Jastrzębiec, pisali się ze wsi Bogusławice, w pow. konińskim, w dawnym woj. kaliskim. Licznie rozrodzeni w Wielkopolsce, przenosili się m.in. na Kujawy i Mazowsze.

Boguszewski

Boguszewski h. Juńczyk, vel Bohuszewski, na Podlasiu, Wołyniu, Litwie i w woj. bełskim, pisali się „z Hrebina”.

Boguszkowski

Boguszkowski h. Rawicz, vel Boguskowski, rodzina mazowiecka, z Boguszkowa w ziemi czerskiej 1458; najpewniej pochodzą od Magierów herbu Rawicz, gdyż w XV stuleciu dziedziczyli na Magierowej Woli (Boniecki nie podaje ich herbu).

poniedziałek, 6 października 2008

Bohomolec

Bohomolec h. Bogoria, vel Bogomolec, w W. Ks. Litewskim, rodzina wywodząca się od bojarów witebskich.

Bohowityn

Bohowityn h. Pelikan, vel Bohowitynowicz, w W. Ks. Litewskim i na Wołyniu; przypisywano im herb Korczak. Od dóbr swoich, przyjmowali przydomki – Szumski, Kozieradzki, Szumbarski.

Bohuszewicz

Bohuszewicz h. Gozdawa, vel Bohuszewicz-Minkowski, Bochuszewicz, Boguszewicz, rodzina rusko-litewska, w Wielkim Księstwie Litewskim i na Wołyniu, z przydomkiem Minkowski. 

Bohusz

Bohusz h. Odyniec, w województwie kijowskim i na Litwie.  

Źródła: Bon. I 364.

niedziela, 5 października 2008

Bokiej

Bokiej h. własnego, vel Bokiej-Pieczychwojski, Bokij, Bokiejewicz, rodzina ruska na Wołyniu. Od posiadanych majątków brali przydomki: Kobrowski, Kuliski, Pieczychwojski (Pieczychwoscki).

Boksycki

Boksycki h. Tarnawa, v. Bokszycki, Boksicki, Boxicki, rodzina małopolska, nazwisko wzięła od Boksic in. Bokszyc (obecnie Boksyce) w dawnym powiecie sandomierskim (1478).

środa, 1 października 2008

Bolanowski

Bolanowski h. Korczak, rodzina czerwonoruska, gałąź rodziny Boratyńskich, pisali się „z Bolanowic”. Ich gniazdem są dobra Bolanowice, w ziemi przemyskiej, w parafii Pnikut, za I Rzeczypospolitej w pow. przemyskim, za II-iej w pow. mościskim. 

Bolkowski

Bolkowski h. Rola, z Bolkowa w powiecie łęczyckim, który posiadali w 1576 r. Jest również drugi Bolków, w powiecie wieluńskim, który był w 1552 r. własnością licznie rozrodzonego domu Bolkowskich.