SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for free



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


poniedziałek, 8 września 2008

Załęski

Załęski h. Ciołek, w Wielkopolsce; z nich 1 kasztelan.

Źródła: A.A. Kosiński, Przewodnik heraldyczny, T.1.


Załęski h. Doliwa, w Małopolsce; z nich 1 kasztelan 1780.
 

Źródła: A.A. Kosiński, Przewodnik heraldyczny, T.1.


Prus I

Prus III

Załęski h. Prus I (oraz h. Prus III), vel Ślubicz-Załęski, Załęzki, błędnie Zaleski, na Podlasiu, Wołyniu i Podolu 1648 (Con.). Pochodzą od Słubiców (Ślubiczów) herbu Prus I, którzy się później nazwali Słubickimi (także: Ślubicki). Niektórzy zamienili swój herb na Prus III. „Załęski Szlubicz, tak się pospolicie piszą, że od Słubickich swój dukt prowadzą, ale od dóbr Załęża w województwie rawskiem leżących, Załęskimi nazwani” (Nies.). 

W XIX wieku nie ma wsi Załęże w ziemi rawskiej. W tej okolicy istnieje tylko Załęże, w pow. brzezińskim, parafia Skoszewy, w dawnym woj. łęczyckim. W 1465 r. Grzegorz z Załęża herbu Prus I zakupił grunt koło Nowogrodu na Mazowszu, za konsensem książąt mazowieckich Konrada, Kazimierza, Bolesława i Jana. Mikołaj z Załęża, kanonik warszawski i łęczycki, wraz ze swymi krewniakami, Wojciechem, Marcinem i Maciejem, otrzymują 1472 r. dla siebie i swych potomków przywilej księcia mazowieckiego Jana dla dóbr swych dziedzicznych Załęże i Ponikiew, położonych blisko miasta Różan (Kap.). W 1502 r. w aktach ziemskich różańskich i łomżyńskich występują Zawisza i Gardomir z Załęża (de Zalansche, Zalanże). 

W XIX wieku wymienione wyżej Załęże stanowiło okolicę szlachecką, w parafii Różan, gminie Sieluń, pow. Maków Mazowiecki, w której obrębie leżały: Załęże Biernaty, Z. Czartki, Z. Duchniki, Z. Eliasze, Z. Gartki, Z. Rzezaki, Z. Sędzięta, Z. Tamki (Tomki), Z. Wielkie, wreszcie wieś Załęże Ponikiewka, położona w tej samej parafii Różan, ale w gminie Perzanowo. 

Załęscy herbu Prus I dziedziczyli we wsi Załęże, w parafii Wieczfnia, pow. Mława. Załęscy h. Prus podpisali elekcję 1674 r. z woj. podlaskim, połockim, ziemią drohicką. Zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym w latach 1836-1862. 

Genealogia
(osób: 107)
 

• ADOLF Marian Załęski h. Prus I (26 XI 1869-3 V 1940), s. Mieczysława i Wilhelminy Załęskiej; ur. Paryż, zm. Dubno, rozstrzelany w więzieniu przez rosyjskie NKWD, lat 70; ż. (1898) Jadwiga ks. Drucka-Lubecka h. Druck (11 V 1873-5 II 1956), c. Edwina i 2ż. Franciszki Klaudii Kaszowskiej; ur. Łunin, Wołyń, zm. Kalety, woj. śląskie, lat 82; dzieci: Stanisław, Maria, Henryk, Wilhelmina.
 

• FELICJA Ślubicz-Załęska z Olszanicy h. Prus III (ok. 1790-po 1822), c. Michała i Antoniny Kraińskiej; wedlug Borkowskiego Załęska h. Sulima (Bork.); m. (1818) Aleksander Marcin Józef Gawin-Niesiołowski (28 II 1783-po 1822), s. Dominika i Julianny Czeczel-Nowosieleckiej, mecenas w Królestwie Polskim, właściciel dóbr Dębiany; dzieci: Aleksandra?, Józef, Michalina – Niesiołowscy. 
 

Źródła: Bork. Sp. 527; Kap. 379, 479-480, nr 500, 620; Nies. t. 10/47; SGKP t. 14/352; Szl. Król.; Żern. t. 2/559.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz