SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for freeMateriały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary

edycja 26ta - Listopad / November 2012

blisko 3000 stron — nearly 3000 pages
356 rodzin — 356 families
ponad 40 000 biogramów — over 40 000 short biographies
pobierz / download

czwartek, 25 września 2008

Wielowiejski

Wielowiejski h. Półkozic, v. Wielowieyski, Wielowejski, rodzina małopolska, z woj. krakowskiego, biorąca nazwisko od dóbr dziedzicznych Wielkawieś (Wielka Wieś) w pow. sądeckim, położonych pod zamkiem Trzeblin. Otrzymała tytuł baronowski austriacki 1825. Jednego pochodzenia z Lipnickimi herbu Półkozic.
 
• PAWEŁ Wielowiejski (1753-1806), s. Adama i Ludwiki Suchodolskiej, właściciel Lubczy w pow. jędrzejowskim, starosta rzędowski; ż. (1792) Karolina Stryjeńska h. Tarnawa (ok. 1775-1827), c. Stanisława i Marianny Dąmbskiej; dzieci: Herkules, Aleksander, Henryk, Joanna.
 

• WŁADYSŁAW Wielowieyski (ur. 1786), s. Andrzeja i Anny Żeleńskiej, szambelan i kapitan austriacki, współwłaściciel Łuczanowic; otrzymał tytuł baronowski austriacki 1825.

Źródła:
Kos. I; Krzep.; Nies. XI 475.

2 komentarze:

 1. Władysław W. dostał tytuł "freihera" w 1813 roku! (mam oryginalne papiery)
  reprezentuje linię "galicyjską" Wielowieyskich w odróżnieniu od "królewiackiej" z Lubczy, której najznaczniejszy reprezentantem jest senator Andrzej W.
  Władysław W. freiher, wywodził się z Łuczanowic k. Krakowa. dalszy ciąg tej linii to Wielowieyscy z Olejowej Korolówki w Stanisławowskim (w tym Henryk, biolog, doc. UJK i UJ szambelan Franza Josefa i poseł do Rady Państwa w Wiedniu, ochotnik na froncie Litewsko-Białoruskim w 1920 r.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Filipie, chciałbym się z Panem skontaktować odnośnie Wielowieyskich z Olejowej Korolówki ... Chodzi mi o mojego krewnego, który zdaje się również tam rezydował.
   Mój email to luzomania małpka gmail.com

   Usuń