SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for freeMateriały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


poniedziałek, 16 lutego 2009

Bajkowski

Bajkowski h. Lubicz, vel Baykowski, z ziemi bielskiej, gdzie leżą Bajki Stare, B. Zalesie, B. Starawieś etc. W XVI i XVII wieku rodzina licznie rozrodzona, wobec czego niektórzy jej członkowie używali przydomków, jak np. Chrzczonowicz. Oprócz Bajek byli właścicielami m. in. dóbr
Moniek i Zblutowa 1620, Niewodnicy, Zalesia, Ichnatki i Pawłowszczyzny 1644, oraz Kapic 1732; posiadali też starostwo tutlickie 1768. W XVII i XVIII w. piastowali powiatowe urzędy ziemskie w pow. mścisławskim, smoleńskim i czerniechowskim, owruckim, lubaczowskim i bielskim. Podpisali z woj. mścisławskim elekcję Jana Kazimierza w 1648, z woj. kaliskim i brzeskim litewskim obiór Augusta II w 1697, natomiast elekcję Stanisława Augusta w 1764 z ziemią bielską. Wylegitymowani zostali ze szlachectwa w Królestwie w 1840.

• JAN Bajkowski (ok. 1600-1650), s. Sebastiana i Doroty Szorcówny, biskup eneński, sufragan i oficjał poznański, kanonik gnieźnieński.

Źródła: Bon. I 81-82; Nies.

1 komentarz:

  1. Odnośnie postu Bajkowski - ród był właścicielem Monek czy Moniek? :> Bo w historii Moniek coś o rodzie Bajkowskich czytałem:

    http://www.e-monki.pl/studniarek/ksiazki_mo.html

    a jeśli chodzi o Mońki, to oczywiście możesz zmienić :D

    OdpowiedzUsuń