Adamowicz h. Leliwa, herb ich Boniecki nazywa Adamowicz i podaje jego opis.
Przodkiem tej rozrodzonej rodziny litewskiej miał być niejaki Adam, wg heraldyków, dzielny wojownik przeciwko Tatarom i dwukrotnie poseł do nich, a którego Monwid adoptował i do swego herbu przypuścił, tę zaś adopcję osobnym dyplomem król Władysław Jagiełło zatwierdził.
Potomkowie owego Adama wzięli po swym protoplaście na zwyczaj rusko-litewski nazwisko Adamowicz, a w XVI stuleciu rozdzielili się na 4 gałęzie biorące od majątków przydomki: Pokrzywnicki, Mutykalski, Rakowiecki i Starowolski (od wsi Stara Wola w woj. brzesko-litewskim).
Z tych gałęzi trzy pierwsze zmieniły swoje przydomki na nazwiska, czwarta tylko zachowała nazwisko Adamowicz, dodając do niej niekiedy przydomek Starowolski, jako odróżnienie familijne.
Zamieszkiwali i pełnili urzędy ziemskie w ks. żmudzkim w XVII-XVIII w. Podpisali elekcję Augusta II w 1697 r. i pospolite ruszenie 1698 r., elekcję 1733 r. Dziedziczyli m. in. dobra Ożeliszki 1775 r. (Vol. Leg.).
Byli także na Białej Rusi Adamowicze z przydomkiem Gowarkowski, którzy wylegitymowali się w gub. mińskiej 1846 r.
• LEON Adamowicz h. Leliwa (ok. 1800-po 1831), s. Ignacego i NN.; jego syn wylegitymował się ze szlachectwa w Królestwie Kongresowym 1848 r. z herbem Lubicz, został zapisany do ksiąg szlachty ówczesnej guberni lubelskiej (Urus.; Sęcz.); ż. (ok. 1825) Elżbieta Wesołowska (ok. 1800-po 1831); dzieci: Stanisław.
Adamowicz h. Lubicz, zapisani do ksiąg szlachty gub. kowieńskiej 1804 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz