SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for free



Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary


sobota, 10 października 2009

Hłasko

Hłasko h. Leliwa, vel Chłasko, Łasko, rodzina rusko-litewska, z której Tychno Iwanowicz, właściciel Kniażyc 1585, Karol starosta szewiński 1720. Tadeusz (zm. 1756), starosta szmeltyński. W XVIII stuleciu należały do nich starostwa szewińskie i szmeltyńskie, a w XIX byli właścicielami
dóbr Borkowicze, Hromoczna, Józefów, Katarzynowo, Małyczyn, Ziabki i Skórnianka w pow. drysieńskim, Stanisławów i Paludowicze w pow. lepelskim, Bułanki, Prodrzenicze, Przeszemieniec, Mikołajowo, Czerepiety w połockim.

• MIKOŁAJ Hłasko (XIX w.), s. Józefa i Teofili Korsak, właściciel dóbr Borkowicze w pow. drysieńskim; ż. Katarzyna Jesman; dzieci: kilkoro.



Marek Hłasko
(1934-1969)

• MAREK Hłasko (14 I 1934-14 VI 1969), s. Macieja i Marii Rosiak, prozaik i scenarzysta filmowy, głośna postać powojennej literatury polskiej, w czasach PRL-u stał się symbolem buntu przeciwko władzy i nurtowi socrealistycznemu; od 1951 korespondent terenowy Trybuny Ludu, debiutował w prasie opowiadaniem "Baza sokołowska" 1954, szeroki rozgłos przyniósł mu zbiór opowiadań "Pierwszy krok w chmurach" 1956; ur. w Warszawie, zm. w Wiesbaden w Niemczech.
 

Źródła: Bork. Rocz. t.2/484-486; Wikipedia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz