SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for freeMateriały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary

edycja 26ta - Listopad / November 2012

blisko 3000 stron — nearly 3000 pages
356 rodzin — 356 families
ponad 40 000 biogramów — over 40 000 short biographies
pobierz / download

niedziela, 9 lutego 2014

Kożuchowski

Kożuchowski h. Doliwa v. Dzik-Kożuchowski, rodzina będąca gałęzią rodu Dzików z Kożuchowa, jej gniazdem jest wieś Kożuchów w ziemi czerskiej, powiat warecki. Piotr z Kożuchowa ręczył w 1416 roku za Abrahamem z Ossy (AGZ Warka). Kożuchowscy rozdzielili się na wiele gałęzi, z których jedna osiadła w Sieradzkiem, inne na Podlasiu, w ziemi łukowskiej i w ziemi przemyskiej. Założycielem gałęzi sieradzkiej jest Stanisław Kożuchowski, żonaty z Anną Potocką, córką Feliksa z Mokrska, której zabezpieczył posag w 1567 (AGZ Sieradz). Kożuchowscy herbu Doliwa zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Polskim w latach 1836-1862.
Boniecki wymienia ponadto: Kożuchowskich h. Bogoria, pochodzących z Kożuchowa w pow. pilznieńskim 1339, i zapewne wygasłych w XV wieku. – Kożuchowskich h. Pierzchała, z Kożuchowa Wielkiego i Kożuchówka k/ Sokołowa Podlaskiego, jednego pochodzenia z Żaboklickimi z Żaboklik pow. węgrowski. – Kożuchowskich nieznanego herbu, z Kożuchowa w woj. podolskim.

Genealogia
(osób: 122)

• ANTONI Dzik z Kożuchowa Kożuchowski (ok. 1765-po 1800), s. Stanisława i 2ż. Longiny Żychlińskiej, radca departamentu powiatu kaliskiego, ziemianin; po śmierci ojca, została nad nim ustanowiona opieka 1774; po ojcu sędzia grodzki wieluński 1785; dziedzic dóbr Brudzyń i Zbiersk w pow. kaliskim (Sęcz.; Nejm.); ż. (22 VIII 1785 Gulczewo) Agnieszka Skrzypińska (ok. 1765-po 1800), c. Kazimierza z Gulczewa i Antoniny Nossowicz; świadkowie na ślubie: Romuald Nieniewski, komisarz województwa kaliskiego, wiceregent aktów ziemskich sieradzkich i Trybunału piotrkowskiego koronnego, Antoni Wojciechowski, etc. (MK Marzenin); dzieci: Brygida, Józef, Zuzanna, Aleksy, Tadeusz.

• ZUZANNA Kożuchowska (1861-1939), c. Józefa i Benigny (Wiktorii Benigny) Rokossowskiej; zm. w majątku Straszków gm. Kłodawa, pow. kolski, woj. wielkopolskie, który należał do jej córki, poch. na cm. w Kłodawie, gr. Niesiołowskich; m. (p. 1888) Leonard Ludwik Franciszek Maringe (4 X 1857-1933), s. Wiktora i Emmy Hauszyld, ziemianin, wieloletni sędzia pokoju; ukończył studia handlowe w Lipsku w Niemczech, następnie wyższe studia agronomiczne we Francji; właściciel dóbr Brudzyń (który otrzymała w wianie jego żona Zuzanna od rodziny Kożuchowskich), Wincentowo i Smolina, gmina Brudzew, pow. turecki, woj. wielkopolskie; posiadał dużą willę w Milanówku; ur. Warszawa, chrz. 5 XI 1857 Nawiedzenia NMP w Warszawie, zm. w majątku Straszków, gm. Kłodawa; dzieci: Tadeusz, Leonard, Jadwiga, Stefan – Maringe.


Źródła: Bon. XII 130-139; Dw. Teki: Nies.; Urus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz