SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for freeMateriały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary

edycja 26ta - Listopad / November 2012

blisko 3000 stron — nearly 3000 pages
356 rodzin — 356 families
ponad 40 000 biogramów — over 40 000 short biographies
pobierz / download

środa, 7 lipca 2010

Bujno

Bujno h. Ślepowron, v. Buyno, stara i licznie rozrodzona rodzina mazowiecka o czym świadczą akta grodzkie i ziemskie ciechanowskie, łomżyńskie i wiskie już w pierwszych latach XV stulecia. Należała do niej wieś Buyny, od której herb Ślepowron nazywany był od XIV wieku „Buyny," była zatem jedną z pierwotnych rodzin używających tego herbu. Od niej pochodzą m.in. Gąsiorowscy, Drągowcy, Idzikowscy, Gawkowscy, Gosiewscy i Kuczyńscy, którzy dopiero w ciągu XV wieku odłączyli się, przyjmując nazwiska od dziedzicznych swych posiadłości.
W II połowie XV w. rodzina Buynów rozdzieliła się na dwie gałęzie, z których jedna pozostała w ziemi łomżyńskiej, w odwiecznym swoim dziedzictwie — wsi Buyny, druga przeniosła się na Podlasie, gdzie założyła kilka osad o nazwie Buyny w powiatach drohickim i bielskim, odróżniając je przydomkami — Stare, Nowe, Kościelne, Podborne itp.

• FRANCISZEK Buyno (1803-1868), s. Ludwika i Zofii Orłowskiej, ziemianin, dziedzic dóbr Broszków w obecnym pow. siedleckim, gm. Kotuń, właściciel domów w Warszawie; ż. Laura Rautenstrauch, c. Józefa, generała wojsk polskich, i Łucji ks. Gedroić; dzieci: Józef, Ludwik, Stanisław, Tadeusz.

Źródło: Kos. III 31-35.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz