SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for freeMateriały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary

edycja 26ta - Listopad / November 2012

blisko 3000 stron — nearly 3000 pages
356 rodzin — 356 families
ponad 40 000 biogramów — over 40 000 short biographies
pobierz / download

sobota, 17 października 2009

Koziński

Koziński h. Koziński odmienny vel Kosiński, właściwym nazwiskiem tej rodziny jest Koziński, a gniazdem osada Kozin w woj. wołyńskim. Prócz niego posiadali Kozińscy rozdzieleni na kilka linii znaczne inne majątki na Białej Rusi i Podlasiu. Na początku XVI stulecia, dość rozrodzeni rozróżniali się przydomkami: Grazny, Czerkas, Han i Hamil-Car. Ten ostatni przydomek, zmieniony z czasem na Hamilkar i Amilkar, przysługiwał głównie linii podlaskiej. Ta linia, jak inne Kozińskich, była ruską i obrządku wschodniego, lecz zamieszkując w sąsiedztwie Grotów-Rawiczan spolszczyła się, a nawet przyjęła ich nazwisko za swoje rodzinne. Do tej linii należał słynny w naszych dziejach Krzysztof Kosiński, przywódca buntów kozackich w XVI wieku.
Herb — tarcza przedzielona na cztery części; w 1-ej i 4-ej części w polu czerwonym dwa czarne trójkąty położone jeden na drugim tak, że tworzą znak o sześciu kątach, w 2-iej części herb zwykły Zagłoba, w 3-ej części herb Rawicz w polu złotym.

• ADAM Amilkar Kosiński (ur. 1815), s. Jana i Marii Chocianowskiej, heraldyk, autor Przewodnika Heraldycznego, 4 tomy, wyd. Kraków-Warszawa 1877-1885; ż. (1852) Antonina z Mirowa Myszkowska (zm. 1875), c. Daniela i Ludwiki Morzkowskiej; dzieci: Adam, Leon.

Źródła: Kos. II 244-246.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz