SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for freeMateriały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary

edycja 26ta - Listopad / November 2012

blisko 3000 stron — nearly 3000 pages
356 rodzin — 356 families
ponad 40 000 biogramów — over 40 000 short biographies
pobierz / download

wtorek, 8 września 2009

Świderski

Świderski h. Lubicz i Pogoń litewska. – Rodzina Świderskich herbu Lubicz, wywodzi się z Mazowsza, i od wieków używała przydomku Wągl, który w dawnych dokumentach pisany był Wangyel i Wongyel, a więc zgodnie z dzisiejszą wymową Wągiel (lub może Węgiel). Wzięła nazwisko od wsi Świdry w ziemi czerskiej i w księgach grodzkich już w 1433 r. wymieniany jest dziedzic tej wsi Jakusz (Jakub) Świderski. Ci Lubiczanie Wągle–Świderscy przesiedlili się w XVI wieku do ziemi łukowskiej i na Podlasie, a następnie na Litwę i tam posiadali dość obszerne majątki ziemskie.
Rodzina litewska Świdrygiełło-Świderskich herbu Lubicz i Pogoń litewska, używająca również przydomku Wągl, której protoplastą miał być w. książę litewski Świdrygiełło (litew. Švitrigaila), brat króla Władysława Jagiełły, wyniesiony na tron w 1430, a strącony z niego w 1432 r. Według dokumentów cytowanych przez Kosińskiego w Przewodniku heraldycznym, miał on pozostawić potomstwo od którego pochodzić ma rodzina Świderskich z przyd. Świdrygiełło. Jednak Wolff w swoim znakomitym opracowaniu nie wymienia takiego rodu pośród rodzin książęcych (Józef Wolff, Kniaziowie litewsko-ruscy), a zatem może jest to gałąź mazowieckiej rodziny Świderskich herbu Lubicz. Na Litwie zamieszkiwali głównie w woj. nowogrodzkim, pow. lidzkim, gdzie posiadali m. in. dobra Rusinowicze, Pawlikowszczyznę, Lachowicze, Kruchowicze i Bordiacze. Co ciekawe, w ich ręku były też majątki w woj. lubelskim – Kazimierz i Niedzioła, oraz Świdry w ziemi łukowskiej, od których mieli wziąć nazwisko Świderski. Jedna gałąź osiedliła się na Rusi Czerwonej, gdzie posiadała w XIX wieku majątek Dzwinacz Górny.
Herb – tarcza podzielona w poprzek; w górnej części Pogoń litewska, w polu czerwonym rycerz zbrojny na białym koniu w prawo biegnącym, na koniu czaprak czerwony o potrójnej złotej frędzli, rycerz dzierży w ręku szablę wzniesioną do cięcia, a na jego lewem ramieniu tarcza o krzyżu złotym podwójnym, w dolnej części tarczy herbowej herb Lubicz tj. w polu błękitnym podkowa srebrna, na której szczycie krzyż kawalerski srebrny i podobny w jej wnętrzu, na hełmie w koronie trzy pióra strusie. Mieli też używać herbu Lubicz z odmianą – nad tarczą, zamiast hełmu z trzema strusimi piórami, jak w zwykłym Lubiczu, znajdowała się mitra książęca.
Genealogia
(osób: 30)

• JULIAN Wągl Świdrygiełło-Świderski (ok. 1820-po 1880), s. Adama i Genowefy Sąchockiej, właściciel dóbr Koden-Placencja i Kopytów na Podlasiu, a później Dzwinacz Górny k/ Tarnawy i Boberka w Galicji; po przedstawieniu odpowiednich dokumentów, decyzją Trybunału Cywilnego w Warszawie z dn. 11 XI 1871 r. uzyskał prawo używania nazwiska Świdrygiełło, a decyzją tegoż Trybunału z dnia 15 I 1871 r. prawo używania tytułu ksążęcego; ż. (ok. 1850 Dzwinacz Górny) Józefina Wierzbicka (ok. 1830-po 1860), c. Stanisława z Jabłonny na Podlasiu i NN., właścicielka dóbr Radziszewo i Kołaków na Litwie; dzieci: Stanisław, Ludwika.

• LUDWIKA Stanisława Wągl Świdrygiełło-Świderska (ok. 1860-1938), c. Juliana i Józefiny Wierzbickiej; m. Stefan hr. Komorowski h. Korczak (1863-po 1900).

Źródła: Bork. Rocz. I 560, II 684; Kos. III 504; IV 459-464; V 492-505; Nies. VIII 571-572.

7 komentarzy:

 1. dobry den, v mojej genealogi family zawadzky je uvedeno rok 1456 vzal za ženu felix homo regius zawaszki catarinu swidrygiello, otec mikulai bojovnik s janom jiskrom z brandysa dobyl hrady na slovensku hričov, budatin tam byl kastelanem su dochované listy v čestine v archíve v kremnici, prosím o pomoc pri pátraní

  OdpowiedzUsuń
 2. To hyba moja rodzina pohodze z Mazowsza Nawet z tyh okolic co tam pisze Wrazie Ktoś z rodziny zehce się skontaktować muj Email arturswiderski11@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój ojciec urodził się w Kobryniu w 1929 r . Ostatnio byłem w Kodeniu i usłyszałem o pałacyku należacym kiedyś do Świderskich .
   Kodyń od Kobrynia leży ok 60km w lini prostej . zaczęło mnie zastanawiać pochodzenie mojego nazwiska . J.Świderski
   tolek66@poczta.onet.pl

   Usuń
  2. Nie żadnym ,,w Kodeniu'' tylko ,,w Kodniu''

   Usuń
 3. Mój dziadek, Kazimierz Świderski, ur. 1935 w Ozorkowie, dzis woj. łódzkie.

  Rafał Świderski, rafalswiderski90@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja babcia Józefa Mołotownik była z d. Świderska, ur. w 1905 r., jej ojciec Franciszek urodził się w m. Kamienna, woj. stanisławowskie.

  Marek Węgrzyn, marek.wegrzyn@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 5. moj dziadek Zdzisław Świderski ur w Włodowicach koło zawiercia mieszkał w ogrodzieńcu moj mail rguzik@o2.pl

  OdpowiedzUsuń