SERWIS GENEALOGICZNY - GENEALOGICAL RESEARCH
gromadzenie oraz analiza danych
dostęp do aktualnej bazy - kontakt
pobierz pliki za darmo
- download files for freeMateriały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego

Materials for Polish Biographical and Genealogical Dictionary

edycja 26ta - Listopad / November 2012

blisko 3000 stron — nearly 3000 pages
356 rodzin — 356 families
ponad 40 000 biogramów — over 40 000 short biographies
pobierz / download

czwartek, 10 września 2009

Rutkowski

Rutkowski h. Pobóg, licznie rozrodzona rodzina pochodząca od Goszczyńskich z Goszczyna w pow. przasnyskim, z których Jan, według Niesieckiego, kupiwszy w 1526 r. Rutkowice w pow. działdowskim, pierwszy nazwał się Rutkowskim. Według Uruskiego były dwie rodziny Rutkowskich tego herbu. Druga miała się wywodzić od Morów z Korytkowa, biorąc nazwisko od wsi Rutki w ziemi łomżyńskiej. Rutkowscy z Rutkowic rozdzielili się z czasem na dwie główne gałęzie, pruską i koronną, oraz poboczną odnogę wielkopolską. Niektórzy jeszcze w XVII wieku używali przydomku „z Goszczyna”. Oprócz Rutkowic byli w posiadaniu m.in. dóbr Podlesie Kościelne w pow. wągrowieckim, Ławica w pow. międzychodzkim, Szpital, Kulino, Skórzno, Krojczyn, Krempa, Chełmica i Tuchorza w pow. wschowskim, Pręczki, Adamowo, Sadlinek, Szczepanki, Jaguszewice, Piecewo i Płowężka w dawnych Prusach Zachodnich, Piotrkowice w pow. inowrocławskim. Była jeszcze rodzina Rutkowskich vel Rudkowskich herbu Bończa, pisząca się de Rutki, a pochodząca ze wsi Rutki w ziemi wiskiej (Rutki Zaborowo i Rutki Nory). Zdarzało się też, iż Rutkowscy przechodzili do innych herbów.
Genealogia
(osób: 157)

• WALERIA Rutkowska (1835-9 I 1916), c. Piotra i Zuzanny Janickiej, właścicielka dóbr Bzów w pow. czarnkowskim; zm. w Zakrzewie, poch. w Sławnie; m. Florenty (Florian) Chełmicki h. Nałęcz (ok. 1830-po 1870), s. Piotra Konstantego, radcy sprawiedliwości i syndyka ziemstwa kredytowego w Poznaniu, i Pauliny Müntzberg, dziedzic Bzowa w parafii Lubasz (MK Lubasz).

• WALERY Rutkowski (ok. 1830-po 1882), s. Ignacego i 2ż. Alodii Sulerzyskiej, dziedzic dóbr Piotrkowice w pow. inowrocławskim i połowy Piecewa w Prusach Zach. (Żych.); ż. Władysława Bojanowska h. Junosza (ok. 1840-po 1882), c. Józefa i Katarzyny Goetzendorf-Grabowskiej, wnuczka po mieczu Józefa Bojanowskiego Marii Rychłowskiej h. Nałęcz, a po kądzieli Jana Grabowskiego h. Zbiświcz i Augusty de Brandestein; dzieci: Ignacy, Józef, Bolesław, Maria, Zofia.

Źródła: Bork. Rocz. I 541-542, II 651-652; Nies VIII 200-201; Żych. III 230-237.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz